AMI Nábytek
2024/06/19 03:37:38
Hledej
kontakt
702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkový: 0,00 Kč zkontrolovat
Pokračovat v nákupu
Blog kategorie
Jak často měnit matraci? Jaká je průměrná životnost
Jak často měnit matraci? Jaká je průměrná životnost

Matrace jsou nezbytnou součástí našeho spánku a zdraví. Přestože jejich význam pro zdraví mnoho lidí podceňuje, jejich kvalita a stav výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu spánku. V souvislosti s tím je proto důležitá otázka, jak často bychom je měli měnit a jaká je jejich průměrná životnost. Více o tom se dočtete v našem článku.

 

Proč nemůžeme používat matraci příliš dlouho?

Kvalitní matrace je klíčovým prvkem pro zdravý spánek. Správná podpora těla, regulace teploty a pohodlí jsou totiž důležité faktory, které ovlivňují náš spánek. Když spíme na matraci, která nám neumožňuje dostatečnou oporu páteře a normální krevní oběh, může to vést k bolestem, nepohodlí v noci, a dokonce i po ní. Naopak kvalitní matrace pomáhá zlepšit kvalitu spánku, uvolnit stres a zlepšit celkové zdraví a pohodu.

Tip: Pěnová matrace Pandora - https://www.aminabytek.cz/matrace-pandora-90x200

Penová matrace 90x200 cm 

 

Faktory ovlivňující životnost matrací

Průměrná životnost matrací se liší v závislosti na různých faktorech. Některé z těchto faktorů zahrnují například materiál matrace, váhu spáče či spánkové návyky. Matrace vyrobené z kvalitnějšího materiálu, jako je například latex nebo viskoelastická pěna, mají delší životnost než matrace vyrobené z méně kvalitní pěny nebo jiného materiálu.

 

Tip: Matrace s paměťovou pěnou - https://www.aminabytek.cz/matrace-afrodita-120x200

Penová matrace 120x200 cm 

 

Přirozeně i frekvence používání matrace je v tomto směru důležitá. Pokud používáte matraci pouze několikrát do roka, bude mít mnohem delší životnost než matraci, kterou používáte každou noc. Váha osoby a její spánkové návyky (poloha při spánku) ovlivňují životnost v tom směru, že po čase se na nejvíce namáhaném místě vytvoří prohlubeň nebo jiná deformita.

 

Jaké jsou znaky opotřebení matrace?

Máte-li svou matraci již několik let, je důležité věnovat pozornost příznakům opotřebení, které mohou naznačovat, že je již čas na výměnu. Mezi běžné příznaky opotřebení patří nerovnoměrné opotřebení povrchu matrace, její trvalé otlačení, pronikání prachu a jiných alergenů do matrace, bolesti zad a svalů, zhoršený komfort spánku a nespavost.

V případě některých z těchto příznaků je jisté, že vaše matrace již dále není schopen poskytovat potřebnou oporu a pohodlí, které potřebujete pro zdravý a kvalitní spánek.

Tip

Obecně se doporučuje měnit matraci alespoň jednou za 7 let. Při výběru nové matrace je třeba zvážit zejména vaši hmotnost a preference, spánkové návyky a potřeby.

 

Tip: Taštičková matrace - https://www.aminabytek.cz/matrace-vega-160x200

Penová matrace 160x200 cm 

 

Jak lze ovlivnit životnost matrace?

Pochopitelně existuje několik způsobů, jak pozitivně ovlivnit životnost matrace a prodloužit její životnost. Nejdůležitější z nich jsou následující:

  • Používání chrániče na matraci - pomáhají chránit matraci před vodou, skvrnami a prachem. Tímto způsobem můžete předcházet vniknutí nečistot a prachu do matrace, které výrazným způsobem snižují jeho kvalitu a životnost.
  • Otáčení a překlápění matrace – pomáhá zabránit nerovnoměrnému opotřebení a tím se prodlužuje jeho životnost. Matraci s jednou stranou na spaní se doporučuje otáčet jednou za tři měsíce. Máte-li matraci se dvěma stranami na spaní, můžete ji otáčet a překlápět jednou za měsíc.
  • Vyvarovat se skákání na posteli – skákání na posteli způsobuje trvalé poškození matrace a zhoršuje její kvalitu a pohodlí při spánku.
  • Čištění matrace - pravidelné čištění matrace odstraňuje prach, bakterie a alergeny, které se v matraci usazují. Doporučuje se jej čistit alespoň jednou za tři měsíce, nebo v případě potřeby.
  • Pravidelná výměna ložního prádla – pomáhá zabránit pronikání nečistot a bakterií do matrace.
  • Výběr kvalitní matrace – z materiálů a značek, které jsou známé pro svou kvalitu, výrazně prodlužuje životnost matrace. Vzhledem k důležitosti zdravého spánku se na matraci nevyplácí šetřit.

 

Rady na závěr

I kvalita roštu ovlivňuje životnost matrace. Nekvalitní rošt způsobuje, že se matrace postupně propadá v oblasti hýždí a ranní buzení přináší pocit únavy. Při praní potahu na matraci vždy nechte tělo matrace důkladně vyvětrat. Pokud nemáte možnost vyvětrat ho na terase nebo balkoně, postavte jej alespoň na chvíli při otevřeném okně.

ilustrační obrázek: freepik.com

 

Pište komentáře (0)

přidat názor
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi webu
Sklep internetowy Shoper Premium