AMI Nábytek
2024/05/27 11:45:46
Hledej
kontakt
702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkový: 0,00 Kč zkontrolovat
Pokračovat v nákupu
Blog kategorie
Jak odstranit vrzání dřevěné postele
Jak odstranit vrzání dřevěné postele

Kvalita spánku přímo souvisí s kvalitou vaší postele. Jedním z problémů, který způsobí, že se na posteli nevyspíte, je také vrzání. Vždyť není nic horšího, než když vám spánek narušuje nepříjemný zvuk. V článku vám přinášíme pár užitečných tipů, jak s ním skoncovat.

 

Zjistěte příčinu vrzání

Jako první je třeba nalézt příčinu vrzání postele a následně si vyznačit místo, odkud zvuk vychází.

Nejrychlejší tip, jak odstranit vrzání, je dané místo namazat (v místě spojů). Použít můžete parafín, svíčku či včelí vosk. Někdy pomůže i obyčejné mýdlo – na kovových postelích však může způsobit korozi. Svíčku nebo parafínovou tyčinku stačí natlačit na spoje.

Tip

Pokud máte postel z masivu a bez kovových spojů, je řešením také vložení kousků korku mezi matraci a dřevěné části. Korek matraci odpruží, a tím se sníží tlak na dřevo.

 

Zkontrolujte matraci

Ve druhém kroku řešení problému se zaměřte na matraci. A to zejména v případě, že vlastníte pružinovou matraci. Vyjměte jej z postele a položte na rovnou podlahu. Následně ho zatížte a poslouchejte, jestli náhodou nevydá zvuk. Pokud ano, tak pomůže už jen jeho výměna za nový.

 

Přitáhněte šrouby

Ve dřevěných konstrukcích postelí mohou být důvodem vrzání i šrouby. I to nejmenší uvolnění šroubů totiž může mít za následek, že konstrukce postele ztratí svoji pevnost. Jednotlivé díly postele se o sebe začnou třít vždy, když se postel zatíží.

K dotažení šroubů vám postačí obyčejný šroubovák. Třeba projít všechny spoje a šrouby pořádně dotáhnout. Dávejte přitom pozor, abyste je dotahovali stejně silně. Přirozeně můžete použít i podložku pod šroub.

 

Problémem může být i rošt

Přirozeně, další z velmi častých příčin vrzání je i rošt postele. Může být například nekvalitní, poškozený nebo položený příliš volně. V tom případě jej stačí pouze podložit, například kusem látky. Pamatujte, že vrzání může být zapříčiněno i třením matrace o rošt. Zde pomůže vyplnění prostoru mezi roštem a matrací – ideálně měkkou tkaninou.

Pokud je rošt poškozený a nevyhovující, tak pomůže pouze jeho výměna za nový.

 

Jak vybrat rošt?

Nejdůležitější je zohlednit váš zdravotní stav, věk a spánkové návyky. Mladším ročníkem například zcela postačuje pevný laťový rošt. Naopak senioři více ocení možnost polohování, nastavitelnou tvrdost a více opory v oblasti bederní páteře. V případě, že vás trápí křečové žíly na nohou, je ideální zase takový rošt, který se dokáže přizpůsobit v oblasti dolních končetin.

Co se týká spánkových návyků, je důležité zvážit, zda si v posteli rádi čtete a koukáte na TV, nebo si často dopřejete snídani do postele. V těchto případech je výborné, pokud rošt disponuje možností polohování hlavové části.

 

Rozměry a nosnost roštů

Nejdůležitějším pravidlem je, že délka roštů musí být stejná jako velikost postele. Přirozeně, pokud vlastníte nestandardní postel s matrací vyrobenou na zakázku, je nutné pořídit si i atypický rošt.

Nosnost roštů se nejčastěji pohybuje v rozsahu od 80 kg do 160 kg. Nejnižší hodnoty mají přitom laťové rošty. Nezapomeňte si však při výběru nechat i dostatečnou hmotnostní rezervu. Nejlepší, pokud si k celkové nosnosti přidáte ještě alespoň 20-30 kg navíc.

 

Tip: Rošt se 40 pružinovými lamelami - https://www.aminabytek.cz/rosty-do-postele/160x200-rost-v-ramu-s-40-pruzinovymi-lamelami

 

Pamatujte také na to, že na nosnost roštů má vliv i počet lamel, jejich šířka/tloušťka a rovněž mezery mezi jednotlivými díly.

 

Typy roštů

Obecně jsou oblíbené hlavně následující typy roštů:

  • Lamelové – jsou charakteristické výbornou pružností, prodyšností a možností rovnoměrně rozložit váhu při spaní.
  • Laťkové – vynikající alternativa pod pružinové a tužší pěnové matrace. Chybí jim sice pružnost, ale zajistí vám potřebnou prodyšnost a ochranu před vznikem plísní.
  • Segmentové – jejich největší předností je, že se hodí pod všechny typy matrací. Rovněž vynikají vysokou nosností a možností rovnoměrného rozložení váhy při spánku.
  • Polohovatelné – ocení je zejména senioři a lidé, co si rádi dopřejí snídani do postele.

 

Tip: Elastický dřevěný rošt ze 13 břízových lamel - https://www.aminabytek.cz/rosty-do-postele/elasticky-dreveny-rost-13-lamel-160-200

Elastický rošt s břízovými lamelami

Rada na závěr

Vybírat rošt do postele je nejlepší spolu s matrací. Jinak riskujte, že si vyberete nevhodný typ roštu. Některé rošty jsou totiž lepší pro konkrétní typ matrace a obráceně.

Pište komentáře (0)

přidat názor
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi webu
Sklep internetowy Shoper Premium