AMI Nábytek
2023/03/24 12:33:21
Hledej
kontakt
702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
suma: 0,00 Kč do kasy
Pokračovat v nákupu
Blog kategorie
Jak vybrat nejlepší matraci pro vaše dítě
Jak vybrat nejlepší matraci pro vaše dítě

Výběr vhodné matrace je velmi důležitý pro klidný a zdravý spánek dítěte. Dětská matrace totiž do velké míry ovlivňuje zdravý vývoj dětské páteře. Jejich výběr je specifický, protože taková matrace se musí přizpůsobit i nižšímu zatížení. Důležitými faktory při výběru jsou zejména správný rozměr, materiál a věk dítěte. V článku se o tom dozvíte užitečné informace.

 

Rozměr dětské matrace

Na rozměry matrace je třeba si dát pozor zejména u nejmenších dětí. Před koupí matrace pro novorozence nebo batole si proto postýlku dobře přeměřte. Pamatujte ale na to, že mezera mezi matrací a okrajem dětské postýlky by neměla přesáhnout více než 3 cm. V opačném případě hrozí riziko, že si dítě mezi zábradlím a matrací zaklíní ruku nebo nohu.

Nejčastěji matrace do postýlky disponují rozměry 60×120 cm, 70×140 cm a 70×160 cm. Atypičtější rozměry jsou 40×80 cm, 40×90 cm, 50×50 cm, 50×100 cm či 60×80 cm.

 

Tip: Matrace do dětské postele 70 x 160 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-hebe-70x160

Matrace 70x160

 

Přirozeně i matrace pro předškoláky (od 3 do 6 let) jsou menší než běžné matrace pro dospělé. Výběr rozměrů matrace závisí na velikosti dětské postele. V jejich případě si ovšem již nemusíte dát pozor na pravidlo 3 cm. Ve školním věku dítěte je ideální, pokud se rozměr matrace přibližuje rozměrům pro dětské jednolůžko - 140 x 70 cm.

Pamatujte, že dětská matrace by neměla být příliš nízká, ale ani příliš vysoká. Podle mnoha doporučení je ideální výškou matrace pro dítě 6 až 12 cm. Při menší výšce se snižuje komfort při spánku a při větší zase hrozí u nejmenších dětí riziko, že monitor dechu nebude reagovat správně.

 

Materiál

Velmi oblíbeným materiálem na dětské matrace je studená pěna (HR) pěna, která je ideální i do dětských postýlek. Je dostatečně prodyšná, elastická, výborně odvádí vlhkost, drží tvar a má dlouhou životnost.

Dalším vhodným materiálem je polyuretanová (PUR) pěna. Má poněkud horší vlastnosti než studená pěna, ale stále disponuje výbornou vzdušností a dokáže poskytnout optimální podporu pro zádové svalstvo dítěte.

 

Tip: Matrace do dětské postele 80 x 160 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-ksora-80x160

Matrace 80x160

 

Přijatelným materiálem jsou i kokosová vlákna, která se vyznačují zejména výbornými antialergickými a antibakteriálními vlastnostmi. Perfektně odvádějí vlhkost, jsou dostatečně pružné a mají dlouhou životnost. Zároveň jsou optimálně tvrdé a jedná se o přírodní materiál.

Tip

Velmi důležité je u nejmenších dětí vyhnout se matrací z paměťové pěny, která by při vývoji dětského těla mohla způsobit různé růstové deformace. Ve věku 6 až 12 let je dovoleno maximálně 1 cm paměťové pěny. Totéž platí i pro zónování matrace, které je u dětí, včetně starších, maximálně nevhodné.

 

Tuhost dětské matrace

Tuhost matrací závisí na hustotě pěny, a kromě rozměrů je zásadním faktorem při výběru matrace pro dítě. Pro děti jsou nejvhodnější pevné a tvrdší matrace s jednou tvrdostí. Příliš měkká matrace by dětem mohla způsobit problémy s dýcháním, zejména menším. Měkká matrace s nízkou hustotou se také rychle přeleží, ztratí tuhost a může křivit páteř. Průměrná hustota matrací se pohybuje přibližně na úrovni 35 kg/m³.

 

Na co je třeba si ještě dát při výběru pozor?

Při výběru dětské matrace si dejte také pozor na možnosti jejího čištění a údržby. Stejně tak je důležité, aby byl dostatečně vzdušný, zvláště u nejmenších dětí. U dětí s alergiemi a dýchacími potížemi je samozřejmostí výběr pouze matrace s antibakteriálními vlastnostmi, například matrace s Aloe vera, pohankou nebo kokosovou deskou.

 

Tip: Dětská matrace s pur a paměťovou pěnou 70 x 160 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-chloe-70x160

Matrace 70x160

 

Rada na závěr

Vysoký stupeň čistoty matrace dosáhnete i odzipovatelným potahem, díky čemuž budete moci jednotlivé části matrace snáze vyčistit a vyprat. Pravidelné praní potahu totiž odstraňuje z matrace roztoči a alergeny. Rovněž snižuje riziko, že se vaše dítě bude v budoucnu trápit s alergiemi nebo dýchacími potížemi. Praktickou pomůckou u nejmenších dětí je také matracový chránič.

ilustrační obrázek: freepik.com
 

Komentarze do wpisu (0)

add opinion
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium