AMI Nábytek
2024/09/13 05:48:33
Hledej
kontakt
702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkový: 0,00 Kč zkontrolovat
Pokračovat v nákupu
Blog kategorie
Jak vybrat tvrdost matrace
Jak vybrat tvrdost matrace

Tvrdost matrace je pro kvalitní a zdravý spánek základním parametrem. Výběr správné matrace je proto třeba přizpůsobit právě její tvrdosti. Přitom je třeba zvážit několik faktorů – například věk, preferovanou polohu při spánku, pohlaví a mnohé další. V článku si řekneme základní informace o tvrdosti matrace a čemu všemu je třeba ji přizpůsobit.

 

Co si představit pod pojmem tvrdost matrace?

Tvrdost je poměrně subjektivní záležitost, která je založena na pocitu, když ležíte na matraci. Někomu se zdá tvrdá již střední tvrdost matrace, a někomu jinému i tvrdá matrace připadá jako měkká. Proto trh nabízí matrace různých tvrdostí, abyste si mohli najít přesně tak tvrdou matraci, která vám bude vyhovovat. Proč je to důležité?

Přirozeně tvrdost výrazně ovlivňuje pohodlí, které je pro klidný spánek to nejdůležitější. Kromě toho se na kvalitě spánku podepisuje i typ roštu, polštáře a přikrývky. Přitom pokud se každé ráno po probuzení cítíte unavení a pociťujete bolesti, určitě už vaše matrace dožívá, nebo potřebujete změnit její kvalitu a tvrdost.

Tip

Nevybírejte si matraci podle tvrdosti předchozí matrace. Důležitější je vaše preferovaná spánková poloha, aktuální hmotnost a vlastní pocit komfortu.

 

Stupnice tvrdosti

Označuje se písmenem „T“. Někdy však můžete narazit i na označení písmenem „H“, které vychází z anglického slova „hardness“, tedy tvrdost. Orientační rozdělení tvrdosti matrací vypadá následovně:

  • T1 - velmi měkký (do 60 kg)
  • T2 - měkký (60 až 80 kg)
  • T3 - středně tvrdý (80 až 110 kg)
  • T4 - tvrdý (110 až 130 kg)
  • T5 - velmi tvrdý (nad 130 kg)

Pochopitelně, pokud podle hmotnosti patříte do některé z uvedených kategorií, může vám být přesto pohodlnější matrace z jiné kategorie. Všechno je to o pocitu. Většinou však lidé volí matraci s tvrdostí T3. Příliš měkká matrace neposkytuje potřebnou oporu páteři, protože se tělo do ní příliš propadá a zase velmi tvrdá vás může tlačit, čímž se při spánku dostaví diskomfort.

 

Čemu všemu je třeba tvrdost matrace přizpůsobit?

Jak jsme již v článku zmínili, nejdůležitějším faktorem při zvažování tvrdosti matrace je vaše tělesná hmotnost. Princip je jednoduchý. Lidé s nižší váhou si mohou vybírat měkčí matrace. Ovšem pokud máte větší váhu, měli byste si vybírat matraci spíše s vyšší tvrdostí, aby vám při spánku poskytla dostatečnou oporu.

Co se týče preferované polohy při spánku platí, že spíte-li na boku, zatěžujete některé zóny matrace více než jiné. Proto si vybírejte matraci měkkou až středně tvrdou – přizpůsobí se tělu a zároveň mu poskytne oporu.

Při spánku na břiše je nejvhodnější středně tvrdá matrace, která se přizpůsobí tělu a zároveň ji udrží ve vodorovné poloze. Do příliš měkké matrace byste se mohli během spánku zabořit a díky nerovnoměrné poloze by se časem dostavily bolesti páteře.

Pokud preferujete spánek na zádech, volte hlavně matraci vyšší tvrdosti. Optimálně rozloží vaši váhu a zafixuje páteř v přirozené poloze. Nehrozí zde přepadení v bederní oblasti, čímž se vyhnete problémům s bederní páteří.

Tip

Do manželské postele je ideálním řešením zvolit dvě matrace a ne jednu velkou. Vy i váš partner si budete moci svoji polovinu postele přizpůsobit svým vlastním tělesným i spánkovým preferencím. Sjednotit povrch lůžka můžete i lehkou krycí matrací.

 

Co je zónování matrace?

Existují také typy matrací, které mají po své délce několik pevných zón. Ty představují místa s rozdílnou tvrdostí. Zohledňují tak skutečnost, že lidské tělo nevyvíjí rovnoměrný tlak po celé délce matrace a v každé její části ji zatěžuje jinak. Je proto lépe přizpůsoben k tomu, aby se zabránilo nepěkným proleženinám v místech, kde je nejvíce zatěžován.

Matrace může mít maximálně 7 zón. Oblíbené jsou také matrace s pěti zónami – zpevnění pod těžištěm těla, pod rameny au kolen. Minimálním počtem zón u matrací jsou 3 – zpevnění pouze v oblasti těžiště těla (uprostřed), přičemž zbytek matrace je již měkčí.

Věděli jste, že…

… zónové matrace nejsou vhodné pro děti do 150 cm? Důvodem je, že se jednotlivé zóny nedokážou přesně přizpůsobit jejich tělovým proporcím.

 

Rada na závěr

Výběr tvrdosti matrace je rozumné přizpůsobit i pohlaví. Muži mají obvykle větší hmotnost než ženy, a proto je pro ně vhodnější tvrdší matraci. Ženy s jemnější stavbou těla a nižší hmotností zase více ocení středně tvrdou matraci. Tato zlatá střední cesta je také vhodná pro lidi s vyšším věkem.

 

 

Pište komentáře (0)

přidat názor
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi webu
Sklep internetowy Shoper Premium