AMI Nábytek
2024/04/23 17:16:26
Hledej
kontakt
702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkový: 0,00 Kč zkontrolovat
Pokračovat v nákupu
Blog kategorie
Jak správně vyčistit matraci
Jak správně vyčistit matraci

Flekům na matracích se lze vyhnout jen velmi těžko. Proto je péče o ně základním předpokladem ke komfortnímu spánku. Víte však, jak je co nejefektivněji vyčistit? Pokud ne, v článku vám poradíme pár jednoduchých a levných triků.

 

Čištění matrace krok za krokem

Postup čištění všech typů matrací se řídí společnými pravidly, a to následovně:

  • Sundejte vše, co je na matraci navlečeno nebo položeno.
  • Matraci vysajte - vysávání by mělo být běžnou součástí výměny povlečení.
  • Odstraňte skvrny - je třeba postupovat podle typu matrace a původu skvrn. Každý druh skvrny totiž může vyžadovat jiný způsob čištění.
  • Na závěr je třeba matraci opět vysát a vysušit.

Základní kroky čištění jsme si vysvětlili. Jak ale vyčistit skvrny?

 

Čištění matrace podle druhu skvrny

Přirozeně, nejdůležitější je určit původ skvrn a na základě toho si vybrat způsob čištění. Na výběr přitom máte z osvědčených domácích receptů, nebo poté pomocí speciálních přípravků z drogerie. V článku se budeme věnovat zejména domácím receptům.

Tip

Zohledněte typ matrace. Například vyčistit pěnovou matraci je poměrně jednoduché. U matrace s kokosovou deskou je však třeba postupovat velmi opatrně. Po jeho nedostatečném vysušení vám může začít rychle plesnivět. Proto je po čištění důležité matraci vždy důkladně vysušit. Ideální pomocí papírových kapesníků nebo vystavením matrace slunci a větru.

 

Tip: Matrace Gigant 120 x 200 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-gigant-120x200

Pěnová matrace

 

Skvrny od krve

V případě, že je krev ještě čerstvá, je třeba rychle vyprat potah z matrace ve studené vodě. Pokud to nepomůže, nasypte na skvrnu kuchyňskou sůl nebo jedlou sodu bikarbonu (nešetřete) a nechte působit 30 minut. Potom potah opět vyperte.

 

Skvrny od vína

Pokud je skvrna od vína čerstvá, je rychlou pomocí citron – rozkrojte ho a potřete jím skvrnu. Nechte působit alespoň 15 minut. Potom je třeba potah vyprat a nechat dobře vysušit.

Podobně pomůže i použití dostatečného množství soli a octa (aplikujte na skvrnu rozprašovačem). Přibližně po 10 minutách sůl nebo ocet odstraňte, a to nejlépe pomocí navlhčeného hadříku v minerálce. Přebytečnou tekutinu odsajte papírovým kapesníčkem a nechte důkladně vysušit.

 

Skvrny od čokolády

Na čokoládu je nejlepší použít další čistič běžně dostupný v domácnosti - obyčejný prostředek na mytí nádobí. Stačí pár kapek na skvrnu a nechat působit alespoň 10 minut.

 

Skvrny od moči

Fleky od moči je nejlepší odstraňovat pomocí roztoku vody s octem. Ocet vytáhne z matrace nehezkou žlutou barvu a navíc dokonale neutralizuje nepříjemný zápach. Po čištění nechte matraci dobře provětrat na čerstvém vzduchu.

 

Tip: Matrace Maia 80 x 200 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-maia-80x200

Pěnový matrac s latexovou pěnou

Tip

Skvrny od potu spolehlivě odstraní soda bikarbonu. Nasypte ji na skvrnu a nebojte se ji dobře vtlačit do matrace. Potom stačí matraci vysát, případně podle potřeby celou proceduru zopakovat ještě jednou.

 

Skvrny od zvratků

Skvrnu nejprve řádně očistěte čistou vodou. Potom si namočte čistící hadřík do čpavku a skvrnu párkrát přetřete. Následně místo přetřete čistou vodou. Čištění je třeba vícekrát zopakovat. Potom místo posypte sodou bikarbonem a nechte pár minut působit - vysaje vlhkost. Na závěr čištění je třeba vše vysát.

 

Jak vyčistit matraci od nebezpečných roztočů?

Roztoči jsou nepříjemné zejména pro lidi, kteří trpí alergiemi. Pochopitelně tyto příšerky ale nechce mít doma nikdo. Jediným způsobem je důkladné a pravidelné vysávání s dostatečně silným vysavačem. Bohužel úplně se jim tímto způsobem vyhnout nedá. Proto nejlepším řešením, jak se jich zbavit, je pořízení antialergické matrace s hypoalergenním potahem (aloe vera).

 

Tip: Matrace Treviso 140 x 200 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-treviso-140x200

Matrace 140 x 200 cm

 

Jak vyčistit zaschlý olej?

V tomto případě jsou průmyslové odstraňovače skvrn asi tou první možností, která vás napadne. Efektivní je ale také použití prostředku na nádobí, který se nanáší a čistí pomocí kartáčku. Následně je třeba postižené místo očistit horkou vodou a octem. Pokud skvrna nezmizí, můžete ještě pro rozpuštění mastnoty vyzkoušet Savo na praní. Nechte jej působit alespoň 30 minut a následně jej odstraňte horkou vodu. Nezapomeňte matraci dobře vysušit.

 

Rada na závěr

Pokud použijete chránič na matrace nebo alespoň nepromokavé plachty na matraci, tak se s nepěknými skvrnami nemusíte vůbec trápit. Ani v tomto případě však nezapomeňte na občasnou kontrolu spojenou s vysáváním.

 

Pište komentáře (0)

přidat názor
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi webu
Sklep internetowy Shoper Premium