AMI Nábytek
2023/02/03 13:44:00
Hledej
kontakt
702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
suma: 0,00 Kč do kasy
Pokračovat v nákupu
Blog kategorie
Rozměry matrací - komu jsou určeny různé velikosti
Rozměry matrací - komu jsou určeny různé velikosti

Při výběru matrace kromě její tuhosti a materiálu hrají velkou roli i rozměry matrace. V tomto směru je třeba dbát na vhodnou délku, šířku i výšku. Správně vybraný rozměr matrace by měl odpovídat vaší tělesné konstrukci i velikosti rámu postele. V článku si povíme něco o tom, pro koho jsou ideální různé velikosti matrací.

 

Rozměr matrace a rám postele

Prvním krokem při volbě správných rozměrů matrace je změřit si rám postele . Pamatujte, že velikost rámu se udává jako vnitřní rozměr postele. Například pro dvojlůžko jde nejčastěji o velikost 160 x 200 cm – vnitřní rozměr rámu má délku 200 cm a šířku 160 cm. Myslete také na to, že materiál matrace je měkký a pružný. Z toho důvodu může být matrace io několik milimetrů větší než jsou vnitřní rozměry rámu.

Přirozeně důležitá je také výška bočnice a hloubka, do které se pokládá rošt . Tyto dva rozměry mají vliv na celkovou výšku ložné plochy. Stejně se podílejí i na fixaci matrace.

Obecně platí, že matrace by měla být do rámu postele zapuštěna nejméně z jedné třetiny , aby na místě dobře držela a nevycházela z rámu postele ven.

 

Tip: Pružinová matrace 160 x 200 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-treviso-160x200

Matrace 160x200

 

Výška, délka a šířka matrace

Pro kvalitní spánek jsou kromě typu a materiálu matrace důležité i její správné rozměry . Rozhodně není dobrý nápad, pokud byste spali na matraci, přes kterou cítíte rošt, nebo vám běhá z jedné strany postele na druhou. V tomto směru je absolutním základem zejména výška matrace .

 

Výška matrace

Pochopitelně výšku matrace ovlivňuje hlavně její vnitřní složení. Obvykle si můžete pořídit matraci s výškou od 12 do 30 cm. Avšak pro dospělého člověka je nejlepší vybírat matraci s její minimální výškou alespoň 20 cm . Platí zde totiž základní pravidlo, které je univerzální pro každého – čím větší výška matrace, tím kvalitnější spánek . U příliš nízké matrace totiž hrozí, že se rychle přeleží. Samozřejmě také zde hrozí nepříjemnost, že budete při spánku cítit rošt postele.

Další výhodou vyšší matrace je to, že zvyšuje celkovou výšku ložné plochy . A to usnadňuje vstávání a lehání do postele. Tím pádem si zbytečně nezatěžujete klouby v kolenou a bedrech. Pamatujte, že ložná plocha by se měla nacházet ve výšce v průměru od 50 do 60 cm a podílí se na ní nejen výška rámu, ale i samotná matrace.

Vyšší matraci proto ocení zejména starší lidé a osoby s onemocněním pohybového aparátu . Jsou také výborným pomocníkem pro klidný spánek těhotných žen a pro všechny, kteří si rádi dopřejí vydatný spánek.

 

Tip: Pěnová matrace 140 x 200 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-perseus-140x200

Matrace 140x200

 

Tip:

Vybíráte-li matraci pro starší osoby, kromě větší výšky jsou vhodné i matrace se zpevněnými boky. Ty se totiž jen tak lehce neprosedí.

Připravili jsme pro vás stručný seznam výšek matrace v souvislosti s jejich vhodným použitím:

  • Matrace s výškou od 6 do 8 cm - jen do dětských postýlek.
  • Matrace s výškou 10 cm - k občasnému prospání, jako přistýlka .
  • Matrace s výškou 14 cm - pro každodenní spaní, ideální do dětské postele.
  • Matrace s výškou do 20 cm – přinášejí větší pohodlí i pro dospělého. Většinou jsou tvořeny více vrstvami se specifickým úkolem.
  • Matrace s výškou nad 20 cm - ideální poměr mezi cenou a užitnou hodnotou. Výborné řešení pro starší lidi a pro lidi s bolestmi pohybového aparátu.

 

Délka matrace

Délku matrace je nejlepší vybírat podle své výšky. Je však k důležité k ní připočítat alespoň 20 cm. Standardní délka matrací je 200 cm , ale na trhu je možné dostat i délky 210 či 220 cm. Přirozeně máte-li postel s atypickým rozměrem, je možné nechat si vyrobit matraci na míru. Vždy lepší řešení, než si pořídit nevyhovující rozměr.

 

Tip: Pěnová matrace 80 x 200 cm - https://www.aminabytek.cz/matrace-kassandra-80x200

Matrace 80x200

 

Šířka matrace

Stejně tak šířku matrace je třeba vybírat dle vlastních preferencí. Za nejmenší vhodnou šířku pro standardní jednolůžko se ale považuje 90 cm . U manželských postelí jde nejčastěji o rozměr 160 nebo 180 cm (pokud se rozhodnete pro celistvou matraci). V případě partnerských (dvou oddělených matrací) jde nejčastěji o šířku 80 nebo 90 cm. Ty se vyplatí používat zejména tehdy, pokud každý z partnerů preferuje jinou tvrdost matrace nebo jeden z partnerů má výrazně jinou hmotnost než ten druhý.

 

Rada na závěr

U nejmenších dětí je velmi důležité, aby matrace pokrývala celou ložnou plochu postýlky. Nikde nesmí být mezery, ve kterých by se mohly zapříčit malé prstíky miminka. Standardní rozměry matrací do postýlky jsou nejčastěji 120 x 60 cm, případně 140 x 70 cm.

ilustrační obrázek: freepik.com

 

Komentarze do wpisu (0)

add opinion
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium