AMI Nábytek
2023/09/23 22:39:55
Hledej
kontakt
702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkový: 0,00 Kč zkontrolovat
Pokračovat v nákupu
Blog kategorie
Zařízení ložnice podle feng shui
Zařízení ložnice podle feng shui

Ložnice patří k nejdůležitějším částem našeho domova. A právem, vždyť v ní strávíme přibližně třetinu svého života. Proto je důležité zařídit ložnici tak, abychom si vytvořili místo pro potřebnou regeneraci a klidný spánek. A feng shui vám v tom může pomoci. Jak na to, si řekneme v našem článku.

 

Co znamená feng shui?

Toto starodávné učení vychází z čínské kultury a tradice. Znamená poznávání sebe sama, a to na základě ideálního nastavení energetických toků. Určitě vám není neznámý pojem qi, kterým se v čínské kultuře označuje duchovní energie.

Základem je tedy ideální nastavení duševní i psychické pohody, aby mohla tato energie volně proudit. Přitom nejde jen o harmonii těla, ale také o věci, které nás obklopují. Čili je důležitý i prostor, ve kterém bydlíme, protože ten přímo ovlivňuje naši duševní pohodu. Například důležitou roli v tomto směru hraje správné umístění nábytku v prostoru ložnice.

 

Umístění ložnice

Pokud jste si právě koupili dům či byt a chystáte se zařizovat podle feng shui, tak byste s tím měli začít už od základu – samotným umístěním ložnice. V první řadě pamatujte na to, že ložnice by neměla sousedit s toaletami nebo koupelnou.

Stejně tak je důležitým pravidlem, že ložnice má být co nejdál od vstupních dveří. Přirozeně ale zase tak, aby bylo dostatečně zachováno soukromí. A nejlépe uděláte, pokud ji umístíte v jihozápadní části bytu nebo domu.

 

Postel

Pochopitelně, dominantou každé ložnice je postel. Z toho důvodu je velmi důležité, aby byla umístěna správně. Ideální je její umístění úhlopříčně naproti dveřím tak, abyste měli dobrý výhled na dveře. Pamatujte ale, že nohy postele by nikdy neměly být v jedné linii s dveřmi.

V záhlaví postele by měla být stěna nebo příčka. Získáte tím pocit bezpečí. Nad postelí neumisťujte nic velkého a těžkého (žádné poličky, obrazy ve velkých rámech…).

 

Další pravidla pro umístění postele jsou následující:

 • Pod postelí zajistěte volné proudění vzduchu.
 • Při výběru postele dejte přednost přírodnímu materiálu, ideálně půjde-li o masivní dřevěnou postel.
 • Postele s pevným čelem vyvolávají pocit jistoty a bezpečí.
 • Žádné okno za postelí. Vyvolává to pocit nejistoty a zbytečný průvan, který může způsobovat zdravotní problémy.
 • Zrcadla v ložnici neotáčejte přímo na postel.
 • Postel musí být přístupná z obou stran. Po obou stranách postele zachovejte stejné místo, abyste dosáhli symetrie.

Tip

Podle feng shui je ideální, je-li postel umístěna na vyvýšeném místě.

 

Zachovejte dvojice

Dekorace a menší nábytek umísťujte v ložnici po dvojicích. Všechno má totiž tvořit pár, pouze tehdy je možná dokonalá harmonie a symetrie. Například k oběma stranám postele patří noční stolky, případně malé skříňky. Totéž platí i pro dekorace, především obrazy. Proto pokud máte v ložnici jen jeden obraz, dokupte si i druhý. Totéž platí i pro vonné svíčky či různé ozdoby na poličku.

 

Dejte si pozor na barvy

Podle feng shui jsou nejvhodnější barvy do ložnice zemité barvy – barevné odstíny oranžové, hnědé nebo béžové. Vhodná je také světle modrá. Ovšem důrazně se vyvarujte tmavomodré, která připomíná oblohu. Má totiž negativní vliv na kvalitu spánku.

Pro relaxaci jsou zase vhodné zejména pastelové odstíny zelené nebo okrové. Naopak, pokud chcete vnést do ložnice živelnost a vášeň, tak vsaďte na červenou barvu – na stěně i v podobě dekorativních polštářů. Samozřejmě, vyhněte se příliš křiklavému a tmavému odstínu červené – nebude se vám dobře usínat. Rovněž pamatujte, že červená barva nepatří do dětského pokoje – u malých dětí podporuje agresivní chování.

 

Užitečné tipy na závěr

Připravili jsme pro vás pár užitečných tipů, které se vám vyplatí, i když vaším cílem není zařízení ložnice podle feng shui.

 • Pro nábytek v ložnici jsou ideální světlejší odstíny.
 • Podlaha může mít také tmavší odstín.
 • Nábytek by měl mít zaoblené hrany.
 • Do ložnice nepatří televizor, rádio a ani jiná elektronická zařízení.
 • Vyhněte se zrcadlům. Pokud je potřebujete, tak si je dejte například na vnitřní stranu dveří skříně. Pokud to není možné, tak volně stojící zrcadlo alespoň na noc zakrývejte.
 • Myslete na zeleň. Rostliny symbolizují život a vytvářejí duševní pohodu. Stejně to ale s nimi nepřehánějte. Přes den vám sice vyprodukují kyslík, ale v noci vám ho zase hezky spapají. Proto je i v tomto směru střídmost na místě.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

add opinion
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi webu
Sklep internetowy Shoper Premium